چگونگی ازبین بردن لکه قهوه و نسکافه از مبل

پاک کردن لکه از روی مبل

مبل شویی و تمیزکردن لکه‌های مبل، یک کار سخت و پیچیده است. لکه‌ها نه‌تنها زیبایی مبلمان شما را از بین می‌برند، بلکه باعث ایجاد بوی نامطبوع روی پارچه مبل می‌شوند. این درحالی است که اگر این لکه‌ها، لکه‌های نوشیدنی‌های چربی مثل قهوه و نسکافه باشند، می‌توانند آسیب دائمی به بافت و رنگ پارچه مبل شما بزنند که با توجه به قیمت مبل شویی در منزل، می‌تواند هزینه زیادی روی دست شما بگذارد.

در ادامه قصد داریم نکته‌هایی را به شما بگوییم که با انجام آنها به‌راحتی انواع لکه‌ها از جمله لکه قهوه و نسکافه را از روی مبل پاک کنید.

انواع لکه‌های مبل شویی
انواع لکه‌های مبل شویی

در مبل شویی، اینکه لکه روی مبل چقدر راحت پاک می‌شود، بستگی به لکه و نوع پارچه مبل دارد. مبل‌های پارچه‌ای مزایای زیادی دارند. آن‌ها بسیار نرم و راحت هستند اما تمیزکردن‌شان ممکن است بسیار دشوار باشد، به‌خصوص هنگام از بین‌بردن لکه‌ها می‌توانند شما را به دردسر بزرگی بیندازند. به‌همین دلیل، بهتر است هرگونه لکه را در اسرع وقت پاک کنید.

پاک کردن قهوه از روی مبل

یک فنجان قهوه، حاوی شکر، شیر، دانه‌های قهوه و آب است. ترکیب این مواد می‌تواند باعث ایجاد لکه روی مبلمان شما شود و آسیب جدی و دائمی به بافت پارچه مبل شما بزند. دلیل لکه‌شدن قهوه و آسیب آن به پارچه مبل، وجود انواع روغن در قهوه است. این روغن‌ها با خشک‌شدن روی پارچه مبل شما، به مرور باعث تغییر رنگ آن می‌شوند. 

همه ما این تجربه را داشته‌ایم که با ریختن چیزی روی مبل، با استفاده از یک پارچه شروع به مالیدن جای کثیف شده می‌کنیم. این کار کاملا اشتباه است زیرا باعث می‌شود که محلول به عمق پارچه مبل نفوذ کند و بعد از مبل شویی باعث ایجاد لکه شود.

هنگام ریخته شدن قهوه روی مبل باید بسیار سریع اقدام کنید زیرا با نفوذ قهوه به عمق پارچه، کار شما برای تمیزکردن مبل بسیار دشوار خواهد شد. در ادامه به بررسی چند راهکار سریع برای پاک کردن قهوه از روی مبل می‌پردازیم.

پاک کردن قهوه از روی مبل
پاک کردن قهوه از روی مبل

چند محلول خانگی برای از بین‌بردن لکه‌های قهوه

در ابتدا باید یک محلول تمیزکننده درست کنید. برای ساخت محلول طبق مراحل زیر عمل کنید:

موارد مورد نیاز:

 • دو‌ سوم فنجان آب ولرم
 • یک سوم فنجان سرکه سفید
 • آب 
 • یک اسپری
 • دو اسفنج
 • یک پارچه سفید تمیز

برای تهیه محلول تمیزکننده، سرکه سفید و آب را در یک بطری اسپری خوب مخلوط کنید تا یک محلول شفاف ایجاد شود. سپس اسفنج را با محلول تمیزکننده که در مرحله قبل ساخته‌اید خیس کنید. دقت کنید که اسفنج کاملا خیس نشود، فقط کافی است سطح آن را مرطوب کنید.

با اسفنج و با ملایمت شروع به مالیدن سطح لکه کنید. حتما لکه را به آرامی و به‌صورت دایره‌ای مالش دهید. اسفنج دیگر را بردارید و آن را در آب مرطوب کنید. سپس کمی به محلول تمیزکننده زمان بدهید و قبل از اینکه محلول خشک شود با اسفنج دوم، محلول تمیزکننده را به دقت از روی پارچه پاک کنید.

اگر پس از مبل شویی و انجام این مراحل همچنان لکه را مشاهده کردید، می‌توانید مراحل استفاده از محلول تمیزکننده را تکرار کنید یا از راه‌های دیگر که در ادامه به شما خواهیم گفت استفاده کنید.

حتما بخوانید  ترمز فرش چیست و چه انواعی دارد؟
چند محلول خانگی برای از بین‌بردن لکه‌های قهوه
چند محلول خانگی برای از بین‌بردن لکه‌های قهوه

استفاده از محلول سرکه برای مبل شویی

اگر روی مبل پارچه‌ای شما یک فنجان قهوه ریخته شد، در ابتدا یک دستمال کاغذی بردارید و سعی کنید تا جایی که می‌توانید مایع را پاک کنید. دقت کنید که لکه را مالش ندهید، زیرا همانطور که گفتیم این کار قهوه را به عمق پارچه هدایت می‌کند. راه درست این است که بسیار با دقت و ظریف، کاری کنید که قهوه روی مبل به دستمال کاغذی جذب شود.

با یک دستمال کاغذی تمیز یا اسفنج ظرفشویی به آرامی محل کثیف‌شده را با آب تمیز کنید. هنگام انجام این کار ملایم باشید و از فشاردادن خودداری کنید. همچنین دقت کنید که هنگام مالش، لکه را به نقاط دیگر مبل پخش نکنید (هنگام مبل شویی باید بسیار با ظرافت عمل کنید). پس از پاک شدن سطح پارچه از قهوه، از دستمال کاغذی دیگری استفاده کنید تا آب و رطوبت باقی‌مانده به‌طور کامل پاک شود. سپس بگذارید پارچه مبل کاملا خشک شود.

اگر کمی خوش‌شانس باشید، قهوه فرصتی برای تبدیل شدن به یک لکه سرسخت پیدا نمی‌کند. اما اگر هنگام ریختن قهوه فرصت کافی را برای انجام کار‌های بالا نداشتید یا با این روش لکه را پاک نکردید و قهوه ریخته‌شده تبدیل به لکه شد، کارهای زیر را انجام دهید.

استفاده از محلول مایع ظرف‌شویی برای مبل شویی

مواد مورد نیاز:

 • نصف قاشق چای‌خوری مایع ظرف‌شویی 
 • دو فنجان آب گرم
 • کاسه کوچک
 • پارچه نرم

برای جلوگیری از لکه‌شدن قهوه روی مبل، آب و مایع را در یک کاسه ترکیب کرده و به آرامی هم بزنید. پارچه را با محلول خیس و از آن برای تمیزکردن لکه قهوه استفاده کنید. از سطح بیرونی لکه شروع کنید و برای جلوگیری از گسترش ان، به سمت داخل به آرامی مالش دهید. پس از چند دقیقه استراحت دادن به محلول، یک پارچه دیگر را با آب خیس و محلول آب و مایع را از روی سطح پاک کنید. سپس از یک پارچه خشک یا دستمال کاغذی برای جذب رطوبت باقی‌مانده استفاده کنید.

استفاده از پودر لباسشویی برای شستن مبل

مواد مورد نیاز:

 • پودر لباس‌شویی
 • آب
 • اسفنج
 • پارچه خشک

اگر قهوه‌ای که روی مبل ریخته، حاوی شیر است، برای پاک‌کردن لکه از یک ماده شوینده آنزیم‌دار مثل پودر لباسشویی استفاده کنید. یک اسفنج را با آب سرد خیس کنید و آن را فشار دهید تا اسفنج به‌طور کامل مرطوب شود. پودر لباس‌شویی را در آب حل کنید (دقت کنید که محلول به دست آمده باید ترکیب غلیظی از پودر و آب باشد) و مقدار کمی از محلول شوینده را روی اسفنج بریزید و روی قسمت لکه‌دار مبل بمالید.

کمی به محلول زمان بدهید و سپس از یک اسفنج تمیز برای شستشوی باقی‌مانده ترکیب استفاده کنید. پس از پاک‌شدن کامل محل، با استفاده از یک پارچه آن را به طور کامل خشک کنید.

حتما بخوانید  تکنیک‌های حرفه‌ای برای شستشوی فرش فانتزی و مدرن

راهکارهای ساده مبل شویی برای از بین‌بردن لکه

مهمترین نکته برای تمیزکردن لکه‌های روی مبل، سرعت عمل شما است. هرچه زودتر لکه را تمیز کنید، پارچه مبل شما آسیب کمتری می‌بیند و همچنین پاک‌کردن لکه نیز راحت‌تر خواهد بود. برای پاک‌کردن لکه می‌توانید از راه‌های خانگی که بالاتر به شما گفته شد یا اینکه از محصولات شرکتی استفاده کنید. 

اگر زمان و حوصله کافی برای تمیزکردن لکه‌های روی مبل را ندارید می‌توانید از مواد لکه‌بر مخصوص مبلمان استفاده کنید. این محصولات با استفاده از مواد شیمیایی که دارند بسیار راحت و سریع تمام لکه‌های روی مبل شما را پاک می‌کنند. برای استفاده از اسپری‌های لکه‌بر، مراحل زیر را طی کنید.

پس از خشک‌شدن لکه، قوطی اسپری را بگیرید و آن را به شدت تکان دهید تا فوم درون قوطی فعال شود. فوم را روی لکه اسپری کنید و با استفاده از یک اسفنج یا برس نرم و مرطوب آن را به آرامی روی سطح لکه ماساژ دهید. سپس اجازه دهید فوم کار خود را کند تا وقتی که کاملا سطح لکه خشک شود. در نهایت از یک جاروبرقی برای از بین‌بردن باقی‌مانده فوم استفاده کنید. 

روش های از بین بردن لکه از روی مبل
روش های از بین بردن لکه از روی مبل

استفاده از آب گازدار

مقداری آب گازدار را با احتیاط روی لکه قهوه بریزید، اما مراقب باشید که آن را زیاد خیس نکنید. کمی سطح لکه را مالش دهید و مدت کوتاهی صبر کنید تا آب گازدار کار خود را کند. سپس سطح لکه را با دستمال کاغذی خشک کنید و این کار را تا زمانی که لکه به‌طور کامل از بین برود، تکرار کنید.

استفاده از  شیشه پاک‌کن

اگر می‌خواهید لکه خشک شده قهوه را پاک کنید، یکی از سریع‌ترین راه‌ها استفاده از شیشه پاک‌کن است. برای استفاده از شیشه پاک‌کن، در ابتدا سطح لکه را با آب گرم مرطوب کنید و سپس شیشه پاک‌کن را روی سطح لکه اسپری کنید. کمی سطح لکه را با یک پارچه مرطوب ماساژ دهید و سپس بگذارید خشک شود. در نهایت، با استفاده از چند دستمال کاغذی، رطوبت باقی‌مانده را از بین ببرید.

نکات مهم برای از بین‌بردن لکه روی مبل

 1. همیشه قبل از استفاده از هر روشی برای تمیزکردن مبل، آن روش را در قسمتی از مبل که از دید پنهان است، انجام دهید تا از آسیب به بافت اصلی مبل جلوگیری شود.
 2. از پارچه‌ و دستمال‌های نرم استفاده کنید تا به بافت مبل آسیب نرسانید.
 3. تمامی مراحل مبل شویی را با دقت و حوصله انجام دهید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.
 4. در صورت عدم موفقیت در پاک‌کردن لکه قهوه، بهتر است به یک متخصصی در زمینه شست‌و‌شوی مبلمان مراجعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سریع‌ترین و بهترین راه‌ها برای از بین‌بردن لکه‌های قهوه را به شما گفتیم. اگر با انجام‌دادن مراحل بالا، هنوز از شر لکه‌های مزاحم راحت نشده‌اید می‌توانید از خدمات قالیشویی اردلان، بهترین مبل شویی در کرج، استفاده کنید. این قالیشویی با بهترین کیفیت و کمترین قیمت لکه‌های سرسخت مبل شما را از بین خواهد برد.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *