نحوه پاک کردن لکه شکلات از روی فرش

نحوه پاک کردن لکه شکلات از روی فرش

بسیاری از افراد از آنجا که درباره نحوه پاک کردن لکه شکلات فرش اطلاعاتی ندارند بر این باورند که اگر فرش با شکلات یا کاکائو لک شد باید حتما آن را به قالیشویی بسپارند. قیمت شستشوی فرش ماشینی اگر چه شاید رقم زیادی نباشد اما می توان با راهکارهای خانگی ساده نیز اقدام به تمیز کردن فرش کرد.

فقط کافی است نحوه پاک کردن لکه شکلات فرش را که غالبا روش های ساده ای هستند بدانید. در این مطلب به تمام راهکارهای خانگی که می توان به کمک آن اثر شکلات را از روی فرش پاک کرد، اشاره کرده ایم.
نحوه پاک کردن لکه شکلات فرش یکی از نگرانی هایی است که افراد در مواجهه با آن دارند. از آنجایی که مصرف شکلات توسط بچه ها زیاد است و ناخواسته ممکن است فرش کثیف شود به همین دلیل می توان با راهکارهایی ساده آن را سریع پاک کرد.

برای اطلاع از قیمت شستشوی فرش در سال 1402کلیک کنید.

بهترین زمان و مناسب ترین زمان برای پاک کردن لک شکلات دقیقا زمانی است با فرش تماس پیدا می کند و لک تازه ایجاد شده است. در این صورت زمان کمتری برای پاک کردن آثار لک صرف می شود.

______________________________________________________

حتما بخوانید: دلیل کدر شدن فرش

______________________________________________________

در صورتی که لکه شکلات روی فرش قدیمی شده باشد لازم است برای تمیز کردن آن را به یک شرکت قالیشویی باتجربه بسپارید. قالیشویی اردلان با بیش از یک دهه فعالیت حرفه ای در زمینه شستشو و رفوکاری فرش است. شما می توانید از خدمات این شرکت با مناسبترین قیمت ترمیم فرش و شستشو استفاده کنید.

پاک کردن لکه کاکائو از فرش با شامپو فرش

مراحل پاک کردن لکه کاکائو از روی فرش

در صورتی که فرش شما با کاکائو لک شد لازم است اقدامات اولیه ای را انجام دهید. برداشتن جرم باقی مانده از کاکائو روی فرش مهمترین اقدام است. این کار را می توانید با استفاده از یک چاقوی میوه خوری یا قاشق انجام دهید. پس از آن با روش های مختلفی که در ادامه به آن اشاره می شود می توانید اثر لک را پاک کنید.
البته می توان از خدمات قالیشویی نیز برای تمیز کردن آثار لک استفاده کرد. اما اگر فرش دستباف دارید باید بدانید که هزینه شستشوی فرش دستباف  به نسبت فرش های ماشینی زیاد است. در صورتی که تنها نگران لک شکلات هستید می توانید آن را به سرعت تمیز کنید و دیگر نیازی به تحمل هزینه قالیشویی نیستید.

حتما بخوانید  فرش مدما چیست و چه کاربردی دارد؟

محلول های تمیز کردن لکه فرش

از محلول های مختلفی می توان برای پاک کردن لک شکلات روی فرش استفاده کرد. استفاده از مایع ظرفشویی، وایتکس، شامپو فرش و سرکه سفید که همگی با آب رقیق شده اند از جمله این محلول ها است. مایع ظرفشویی را در مقدار بسیار کم روی لک ریخته و با یک دستمال خیس شروع به پاک کردن آثار لک کاکائو روی فرش کنید. پس از پاک کردن لک می توانید آن را با یک دستمال خشک تمیز کنید.
در صورتی که لک کاکائو عمیق بود می توانید این کار را چند مرتبه تکرار کنید. یکی از دلایل مناسب بودن این روش، عدم آسیب زدن مایع ظرفشویی به بافت فرش است. علاوه بر اینکه برای سلامت نیز ضرری ندارد و بافت فرش نیز آسیبی نمی بیند.

محلول های تمیز کردن لکه فرش

روش پاک کردن لکه شکلات فرش

پاک کردن اثر شکلات روی فرش در خانه و با مواد مختلف امکان پذیر است. مهمترین مزیت روش های خانگی عدم آسیب به بافت فرش است.  در ادامه به مناسب ترین روش های خانگی پاک کردن لکه شکلات روی انواع فرش اشاره شده است:

پاک کردن لکه شکلات از فرش با اتو

در این روش کافی است ذرات شکلات را از روی فرش پاک کنید. پس از آن یک دستمال کاغذی محیط لک را بپوشانید. اتو را که روی کمترین درجه و در حالت خشک است گرم کنید و آرام روی دستمال کاغذی بکشید. رفته رفته لک شکلات جذب دستمال کاغذی می شود. در نظر داشته باشید که در تمام زمان انجام این کار دمای اتو ثابت باشد.

پاک کردن لکه کاکائو از فرش با لکه‌بر

یکی دیگر از روش ها استفاده از وایتکس است. برای این کار حتما از دستکش استفاده کنید. نکته مهم اینکه ممکن است رنگ های فرش شما به وایتکس واکنش نشان داده و رنگ آن از بین برود. از همین رو روی بخش کوچکی از فرش این محلول را تست کنید، در صورتی که رنگ فرش از بین نرفت باقی مانده لک را پاک کنید. محلول آب و وایتکس را مستقیم روی لکه نریزید بلکه با یک پارچه از این محلول روی فرش کشیده و تمیز کنید. و سپس بلافاصله با یک دستمال خشک آن را خشک و تمیز کنید. نکته مهم دیگر اینکه حتما محلول وایتکس را با آن رقیق کنید.

حتما بخوانید  شستشوی فرش ماشینی با شامپو یا پودر؟
پاک کردن لکه کاکائو از فرش با سرکه

پاک کردن لکه کاکائو از فرش با  سرکه

یکی از موادی که می توانید از آن برای پاک کردن لکه شکلات استفاده کنید، ماده ای است به نام سرکه، ماده ای که در همه خانه ها پیدا می شود و در دسترس است. کافی است فرش شما با کاکائو یا هر ماده قلیایی دیگر لک شود. سرکه می تواند به راحتی آن را پاک کند. برای این کار مقدار یک چهارم پیمانه سرکه را با سه چهارم پیمانه آب گرم مخلوط و آن را روی لک شکلات اسپری و سپس با دستمال تمیز کنید. در صورتی که هنوز آثار شکلات روی فرش بود می توانید این کار را چند مرتبه تکرار کنید.

پاک کردن لکه کاکائو از فرش با شامپو فرش

بهترین روش‌ پاک کردن لکه شکلات از فرش می تواند استفاده از شامپو فرش باشد. چرا که استفاده از شامپو فرش مناسب نه تنها مانع از پخش رنگ کاکائو روی فرش می شود بلکه می تواند تمام آثار آن را بدون زبر و خراب کردن بافت فرش پاک کند.  برای این کار لازم است ابتدا اگر جرمی از کاکائو روی فرش باقی مانده برطرف کنید. پس از آن یک شامپو فرش متناسب با بافت فرش خود تهیه کنید. سپس با ترکیب شامپو فرش با آب و به کمک یک اسفنج زبر فرش را تمیز کنید. این کار را تا پاک شدن کامل لک کاکائو تکرار کنید. در این صورت نه تنها لک شکلات بلکه اگر کثیفی دیگری نیز روی فرش وجود داشته باشد از بین می رود.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *