روش از بین بردن پرز فرش و راهکار آن

روش از بین بردن پرز فرش و راهکار آن

یکی از مشکلاتی که ممکن است پس از خریدن فرش نو با آن مواجه شوید، پرز دادن فرش باشد. نحوه از بین بردن پرز فرش دغدغه مهمی است که افراد همیشه از بی تاثیر یا کم تاثیر بودن گلایه دارند. پیش از آنکه بخواهید نحوه از بین بردن پرز فرش را بدانید، باید در نظر داشته باشید.

که فرش های ماشینی مرغوب به دلیل داشتن بافت اکریلیک تا ماه ها پرز می دهند. پس این موضوع را می توان به فال نیک گرفت. با این وجود اگر دوست دارید روش های حذف پرزدهی فرش را بدانید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

________________________________________________________

حتما بخوانید: نحوه براق کردن فرش

________________________________________________________

نحوه از بین بردن پرز فرش راه های مختلفی دارد که با انجام آن می توانید زمان این پرزدهی را به حداقل برسانید.

  • جاروبرقی: یکی از ساده ترین راه های از بین بردن پر فرش می تواند استفاده از جاروبرقی باشد. برای این کار کافی است هفته ای سه بار فرش را با جاروبرقی تمیز کنید.
  • جارودستی: جاروهای دستی سنتی هم می تواند کمک کننده باشد. برای اینکار کمی جارو را مرطوب کرده و روی فرش بکشید.
  • فرچه پلاستیکی: استفاده از فرچه نیز می تواند کمک کننده باشد. فرچه های پلاستیکی را مرطوب کرده و روی فرش بکشید تا رفته رفته پرزهای سطح فرش کم شود.
  • اسفنج مرطوب: برخی نیز بر این باورند که اسفنج مرطوب هم گزینه مناسبی برای از بین بردن پرز فرش است.
دلایل پرزدهی فرش

گفته می شود که غالبا فرش های دستباف و ماشینی مرغوب به دلیل بافت تار و پود با کیفیت متریال به کار رفته در آن دچار پرزدهی می شوند. از همین رو جای نگرانی وجود ندارد. پیشنهاد شستشوی فرش برای از بین بردن پرز اگرچه در میان گزینه های مطلوب بیان نشده اما در صورتی که فرش شما دچار کثیفی شد سفارش شستشوی فرش دستباف یا ماشینی توسط افراد با تجربه و ماهر ضروری است. در چنین شرایطی اگر فرش دچار کثیفی شد که امکان تمیز کردن آن در خانه بود از روش های موجود و مرسوم استفاده کنید. در غیر این صورت در اسرع وقت و پیش از کهنه شدن آثار کثیفی آن را به یک قالیشویی معتبر بسپارید. قالیشویی اردلان یکی از شرکت های خدمات قالیشویی و ترمیم فرش است که می توانید با اطمینان خاطر فرش دستباف یا ماشینی خود را برای رفو و شستشو به آن بسپارید.
در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و نیز استعلام  قیمت شستشوی فرش ماشینی و دستباف می توانید با کارشناسان شرکت تماس بگیرید.  علاوه بر خدمات قالیشویی شما می توانید از خدمات شستشوی مبل نیز استفاده کنید. همچنین این شرکت خدمات ترمیم و رفوی فرش دستباف و ماشینی نیز ارائه می کند که می توانید برای دریافت اطلاعات مربوط به  قیمت رفو فرش توسط شرکت اردلان کرج با شماره 02632500890 تماس بگیرید.

حتما بخوانید  نحوه پاک کردن لکه شیر از روی فرش

علت پرز دادن فرش‌های ماشینی

پیش از آنکه بخواهید بدانید چگونه پرز فرش را از بین ببریم؟ سوال مهمتر این است که دلیل پرزدهی فرش چیست. یکی از مهمترین دلایلی که پس از بافت فرش و استفاده از آن منجر به پرزدهی می شود، عدم آماده سازی الیاف مورد استفاده در آب و روغن است. در نتیجه وقتی از این الیاف در دستگاه ریسندگی استفاده می شود پس از تکمیل فرش، پرز دهی در آن ایجاد می شود. البته عوامل دیگری مانند عدم استفاده از آهار و عدم ثبات حرارت نیز می تواند باعث پرزدهی شود.  در ادامه به مهمترین عواملی که می تواند منجر به پرزدهی فرش شود اشاره می شود:

تراکم فرش

دمای نامناسب دستگاه هنگام بافت فرش

شاید برای شما جالب باشد که بدانید دستگاه ریسندگی دارای حرارت مشخصی است که اگر این حرارت به درستی تنظیم نشود، آهار فرش به درستی انجام نشده و باعث پرزدهی فرش می شود.

الیاف به‌کار رفته در تهیه فرش

الیاف به کار رفته در فرش باید مدت زمان مشخصی در مقدار معینی آب و روغن قرار گیرد. در صورت عدم تنظیم این موضوع و رعایت نشدن آن پرزدهی در فرش بافته شده ایجاد می شود.

تراکم فرش

یکی دیگر از عوامل موثر در پرزدهی فرش مربوط به تراکم و فشردگی بافت فرش است. هر چه این تراکم بیشتر میزان پرزدهی آن نیز  کمتر می شود. از همین رو همیشه توصیه می شود اقدام به خرید فرش هایی با تراکم بالا کنید.

پا خوردن

یکی از دیگر عوامل موثر در افزایش پرزدهی فرش پا خوردن زیاد آن است که این موضوع در فرش های ماشینی بیشتر دیده می شود. البته پرزدهی فرش جای نگرانی ندارد و به مرور زمان رفع می شد.

حتما بخوانید  قلم زنی فرش چیست و چه کاربردی دارد؟

 دلایل پرزدهی فرش

نکته مهمی که لازم است بدانید اینکه پرزدهی فقط برای فرش های ماشینی نیست. بلکه فرش های دستباف نیز با این مشکل مواجه می شوند. اما میزان پرزدهی فرش های دستباف به مراتب کمتر است. این موضوع با چند مرتبه جارو کردن یا شستشو رفع می شود.

دمای نامناسب دستگاه هنگام بافت فرش

 روش‌های از بین بردن پرز فرش

نحوه از بین بردن پرز فرش کار سختی نیست. شما می توانید با به کار گیری روش های زیر برای از بین بردن پرز فرش نو اقدام کنید:

  • استفاده از جارو: در طول هفته چند بار با جاروبرقی یا جارو دستی مرطوب فرش را جارو کنید. پس از مدتی این پرزها از بین می رود.
  • کیسه حمام مرطوب: یکی دیگر از روش های موثر برای از بین بردن پرز استفاده از کیسه حمام مرطوب در جهت خواب تار و پود قالب است.
  • فرچه پلاستیکی: شما می توانید فرچه را مرطوب و در طول روز روی فرش بکشید.

نکات از بین بردن پرز فرش

نکته مهمی که باید برای خلاصی از پرز فرش مدنظر قرار دهید این است که در وهله نخست در زمان خرید فرش ماشینی حتما فرش های بافته شده با نخ اکریلیک هیت ست شده خریداری کنید. این فرش ها در بازار به عنوان فرش بدون پرز شناخته می شوند. همچنین تراکم بالای فرش را مدنظر قرار دهید. هر چه تراکم فرش بیشتر باشد میزان پرزدهی آن نیز کاهش می یابد و دغدغه کمتری در این زمینه خواهید داشت.
به طور کلی از بابت پرز فرش نگران نباشید، این موضوع در حالی که موارد لازم را رعایت کنید جدی نیست و پس از مدتی رفع می شود.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *