قلم زنی فرش چیست و چه کاربردی دارد؟

قلم زنی فرش چیست و چه کاربردی دارد؟

قلم‌زنی یا قلم کاری فرش چیست؟ این روش، راهکاری مؤثر برای درخشش و زیبایی دوباره فرش‌های کهنه است. فرش‌ها به‌مرور زمان رنگ و جلوه منحصربه‌فرد خود را از دست می‌دهند و به‌دلیل شستشوی مداوم دچار کدر و بور شدن می‌شوند.؛ مخصوصاً فرش‌های دستباف که از رنگ‌های طبیعی برای خلق طرح و نقش‌های آن استفاده می‌کنند.

گاهی اوقات نیز استفاده از شستشو دهنده‌های نامناسب و قرار دادن فرش در برابر نور خورشید در ساعات طولانی خیلی سریع موجب بور و کدر شدن رنگ‌ها می‌شود که تنها چاره آن قلم‌زنی فرش است. مخصوصاً این روزها که قیمت فرش بسیار بالا رفته و خرید فرش‌های دستباف تقریباً آرزو است، بهتر است با نحوه این راهکار و اثرات شگفت‌انگیز آن آشنا شوید.

________________________________________________________

بیشتر بخوانید: پاک کردن لکه شکلات از روی فرش

________________________________________________________

احتمالاً در ذهنتان این سؤال وجود دارد که منظور از قلم‌زنی فرش چیست؟ این روش بیشتر برای فرش‌های دستباف کاربرد دارد که موجب یکدست کردن رنگ ها و زیبایی دوباره آن می‌شود. این دسته از فرش‌ها هنگام شستشو یا ایجاد رطوبت رنگ پس می‌دهند و رنگ‌های قوی‌تر یا تیره‌تر به‌رنگ‌های روشن متمایل می‌شود. در این مواقع زیبایی و طرح فرش از بین می‌رود.
با کمک روش قلم‌زنی فرش‌های دستباف دوباره طرح و نقش خود را به‌دست می‌آورد؛ طوری که نه رنگ فرش کم رنگ می‌شود و نه رنگ‌های آن از بین می‌رود.

انواع قلم‌زنی فرش

گاهی اوقات بخشی از هزینه ترمیم فرش به قلم‌زنی اختصاص داده‌می‌شود، در حالی که از این راهکار بی‌خبر هستید و نمی‌دانستید چگونه می‌توان دوباره ظاهر فرش را نو و درخشان جلوه داد. قلم‌زنی انواع مختلفی دارد و اجرای آن براساس ویژگی‌ها و ساختار فرش برنامه ریزی می‌شود.

قلم‌زنی فرش دستبافت

در ابتدا متخصص میزان آسیب‌دیدگی، فرش را مشخص می‌کند. در صورتی که فرش نیاز به رفوگری داشته‌باشد، باید قبل از قلم‌زنی این کار انجام شود. برای شروع از مواد شیمیایی ایمن برای رفع قسمت‌های لکه‌دار استفاده می‌شود. سپس با کمک رنگ‌های مناسب و ماندگار برجستگی دوباره رنگ‌ها نمایان خواهد شد. رنگ کردن با استفاده از قلم‌مو انجام‌می‌شود که دقت و مهارت در انجام این کار بسیار مهم است تا رنگ‌ها کاملاً طبیعی و ماندگار تثبیت شود.

قلم‌زنی فرش ماشینی

این کار نه‌تنها برای فرش‌های دستباف، بلکه برای فرش‌های ماشینی نیز قابل اجراست که می‌توانید با مراجعه به قالیشویی اردلان و سفارش شستشوی فرش دستباف، کدر و رنگ رفتگی را برطرف کنید. این کار با کمک قلم موی ساخته شده از چوب نازک استوانه‌ای انجام‌می‌شود که یک سر آن با پارچه بسته شده و با کمک مواد رنگ‌بر، رنگ‌های فرش دوباره زنده می‌شود.

حتما بخوانید  کپک فرش چیست و از بین بردن آن چگونه است؟
قلم زنی فرش چیست

فواید قلم‌زنی فرش

در کنار این که هزینه ترمیم فرش را پرداخت می‌کنید، بهتر است برای انجام قلم‌زنی نیز برنامه‌ای داشته‌باشید. در موارد زیر با فواید این راهکار آشنا می‌شوید تا متوجه می‌شوید چرا انجام آن را پیشنهاد می‌دهیم:

  • رفع اختلاط رنگ و اصلاح رنگ پس زدگی ها
  • ترمیم بور شدگی فرش
  • جلوه بیشتر فرش‌ها
  • ایجاد رنگ‌هایی مشابه رنگ اصلی فرش

دلایل رنگ دهی فرش‌ها

فرش‌ها از جنس و رنگ‌های مختلفی طراحی می‌شوند که این موضوع روی نحوه شستشو آنها تأثیرگذار است. در صورت عدم توجه به این موضوع احتمال رنگ پس زدن فرش هنگام شستشو وجود دارد که بعد از خشک شدن فرش با تغییر ظاهر و برهمخوردگی ظاهر آن مواجه می‌شوید. رنگ پس دادن رنگ فرش دلایل مختلفی دارد که انتخاب روش شستشو و مواد شوینده‌های نامناسب اصلی‌ترین آن است. همچنین دلیل پس دادن رنگ فرش‌های دستباف، استفاده از الیاف‌های طبیعی است که حدود نیمی از رنگ آن هنگام شستشو از دست می‌رود.

مراحل قلم‌زنی فرش

اجرای قلم‌زنی فرش طبق اصول بی شک رنگ‌ها تثبیت شده دوام و ماندگاری بیشتری خواهند داشت. در ادامه به بررسی دقیق‌تر مراحل می‌پردازیم:

شناسایی آسیب فرش و تداخل رنگ‌ها

فرش برای قلم کاری باید از هر گونه آسیب‌دیدگی به‌دور باشد. در صورت وجود پوسیدگی، نخ‌نما شدن و پارگی رفوگری فرش ضروری است. همچنین اگر نخ و جنس فرش بی کیفیت باشد، قلم کاری باید با احتیاط و دقت بیشتری انجام شود و عدم توجه به این نکته، باعث پخش شدن رنگ به دیگر قسمت‌ها می‌شود.

شستشو و ترمیم آسیب

اگر احساس می‌کنید فرش کثیف است و نیاز به لکه بری دارد، باید شستشو را قبل از قلم‌زنی انجام دهید و هر گونه اقدامات ترمیمی و زینتی را به این مرحله اختصاص دهید. قالیشویی مهرشهر با بهره مندی از رنگ‌های درجه یک و مرغوب قلم کاری را انجام می‌دهد و شستشو فرش را بر پایه اصول انجام می‌دهد. در واقع صفر تا صد قلم‌زنی با متخصصین انجام‌می‌شود و نگرانی بابت کاهش کیفیت و آسیب‌دیدگی فرش وجود ندارد.

حتما بخوانید  چگونگی خشک کردن فرش خیس در خانه

لکه گیری فرش

معمولاً هنگام پس دادن رنگ‌های فرش، رنگ‌های تیره‌تر موجب کدر و لکه‌دار شدن می‌شود و قسمت‌های روشن درخشش و تمیزی خود را از دست می‌دهد. برای لکه بری فرش بهتر است از مواد شوینده مناسب و ایمن استفاده‌کنید.

تثبیت رنگ

یکی از مهم‌ترین مراحل قلم‌زنی، تثبیت رنگ است. برای رسیدن به این هدف باید زمان مناسبی در نظر گرفته شود. پس بعد از آن باید از شستشو و استفاده مواد شوینده برای مدتی خودداری کنید.

قلم زنی فرش در خانه

آیا می‌توان قلم‌زنی فرش را در خانه انجام داد؟

کار قلم‌زنی همانند نقاشی است و متخصص باید با کمک رنگ‌های باکیفیت نقش و نگار فرش را بازسازی کنید. قبل از آن نیز بررسی جنس، بافت و سلامتی فرش بسیار اهمیت دارد و در صورت انجام آن توسط افراد تازه‌کار ممکن است نتیجه دلخواه را مشاهده نکنید و حتی با تغییر ناگوار رنگ‌ها روبه‌رو شوید. بنابراین انجام این کار در خانه توصیه نمی‌شود.
اگر به‌دنبال قالیشویی در کرج هستید، می‌توانید به یکی از بهترین و باتجربه‌ترین قالیشویی‌های این استان مراجعه کنید. قالیشویی اردلان با تکیه‌بر متخصصین حرفه‌ای و کاربرد خدمات درخشان خود را ارائه می‌دهد و در زمینه قلم‌زنی حرف اول را می‌زند.

نکات قلم‌زنی فرش

  • برای رفع لکه‌های فرش از شامپوهای ملایم استفاده‌کنید.
  • در صورت دو رنگ شدن فرش، بعد از قلم کاری آن را جابه‌جا کنید و هرگز آن را در برابر نور خورشید قرار ندهید.
  • انجام این کار نیاز به زمان دارد، بنابراین حوصله به خرج دهید و برای تحویل فرش عجله نکنید.
  • بعد از قلم کاری سعی کنید فرش را در برابر نور خورشید قرار دهید.
  • برای از بین بردن لکه‌های فرش بعد از کار قلم‌زنی، از لکه بره‌ای قوی استفاده نکنید. به‌جای این کار، کمی شامپو را با کمک دستمال تمیز روی فرش بکشید.

کلام آخر

فرش‌ها همیشه در برابر عوامل مختلفی مانند نور آفتاب، شستشوی نادرست، بی کیفیت بودن جنس و رنگ‌ها، کیفیت خود را از دست می‌دهند که برای برگرداندن زیبایی و درخشش شان قلم‌زنی بهترین پیشنهاد است. این راهکار مزایای بی نظیری دارد و به‌راحتی رنگ‌های فرش را دوباره زنده می‌کند و نمایی جذاب به آن می‌بخشد.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *