چگونگی ترمیم سوختگی فرش دستبافت

ترمیم سوختگی فرش دستبافت

زمانی که بخواهید اقدام به شستشوی فرش دستباف کنید، پیش از شستشو رفع آسیب ها و ایرادات ضروری است، چرا که اگر با وجود آسیب های فرش اقدام به شستشو کنید این امکان وجود دارد که آسیب فرش گسترش پیدا کند و یا وضع خرابی آن بدتر شود. ترمیم سوختگی فرش دستبافت نیز یکی از آسیب هایی است که پیش از شستشو و حتی پیش از آن، یعنی به محض آسیب باید انجام شود. در این مقاله می خواهیم به طور کامل به ترمیم سوختگی فرش دستبافت و روش های خانگی آن اشاره کنیم.

روش‌های ترمیم سوختگی فرش دستباف

اگر قصد دارید برای ترمیم سوختگی فرش دستبافت اقدام کنید باید نخست نوع و میزان سوختگی را تشخیص دهید تا مناسب ترین راهکار را برای ترمیم انتخاب کنید.

روش‌های ترمیم سوختگی فرش دستباف

سوختگی فرش با قابلمه و قابلمه داغ: یکی از رایج ترین دلایل سوختگی فرد تماس با قابلمه داغ یا اتوی داغ است. در صورتی که سوختگی به این دلایل ایجاد شد و عمیق نبود می توانید از پیاز برای محل سوختگی استفاده کنید. برای اینکار کافی است پیاز را از وسط نصف کرده و روی محل سوختگی بمالید.

پس از اینکه با آب پیاز خیس شد می توانید آن را بشویید تا لک زرد ایجاد شده از بین برود. اما اگر سوختگی فرش عمیق بود به هیچ عنوان برای بهتر شدن جای سوختگی آن را دستکاری نکنید و از یک فرد متخصص رفوکاری برای این منظور کمک بگیرید.

سوختگی فرش با زغال و سیگار: اگر فرش شما با سیگار یا زغال سوخته در صورت عمیق بودن سطح سوخته، به هیچ عنوان اقدام به دستکاری آن نکنید و حتما از کمک یک فرد متخصص رفوکاری کمک بگیرید. قالیشویی اردلان ارائه دهنده انواع خدمات رفوکاری فرش توسط افراد متخصصی است که می توانید با اطمینان خاطر رفوی فرش خود را به آن ها بسپارید. در مواردی که سوختگی سطحی است می توانید از یک سنباده برای ساییدن حل سوختگی استفاده کنید تا لکه های سیاه و آثار سیگار از روی فرش حذف شود.

با جاروبرقی آن را جارو کنید و اگر اثری از سوختگی باقی مانده و به صورت سطحی است می توانید با قیچی آن را جدا کنید. ترکیب آب اکسیژنه و آب نیز برای رفع آثار زرد سوختگی مناسب است، پس از اینکه آن را شستید از شامپو فرش یا آب و صابون برای تمیز کردن نهایی فرش استفاده کنید.

سوختگی با شمع و مواد پارافینی: برای ترمیم این نوع سوختگی ابتدا باید جرم پارافین و شمع را از روی سطح فرش بدارید. برای این کار لازم است از یک قاشق یا جسمی نوک تیز پارافین و شمع را از روی فرش بردارید. پس از ان یک دستمال تمیز را روی محل پارافین قرارداده و با اتوی گرم روی دستمال مابقی آثار پارافین را از روی فرش حذف کنید. در نهایت هم محل سوختگی را با ترکیب آب و مایع ظرفشویی تمیز کنید. در نهایت هم با باد گرم سشوار محل مرطوب را خشک کنید.

حتما بخوانید  بهترین روش تمیزکردن مبل هنگام خانه تکانی

___________________________________________________________

حتما بخوانید: نحوه پاک کردن شمع از روی فرش چگونه است؟

______________________________________________________________

انواع سوختگی فرش

سوختگی فرش انواع مختلفی دارد که با توجه به عامل ایجاد سوختگی تعیین می شود. به طور کلی سوختگی فرش عبارت است از:

انواع سوختگی فرش
  1. سوختگی سطحی: این نوه سوختگی تا عمق سه میلیمتری فرش دچار آسیب شده، اما به دلیلی سطحی بودن آن به راحتی با تراش دادن سطح سوختگی و برخی ترفندهای کاربردی قابل ترمیم است.
  2. سوختگی عمیق: این سوختگی تا عمق تارو پود فرش نفوذ می کند. مانند سوختگی که بر اثر تماس سیگار ایجاد می شود. در این روش تنها یک فرد خبره می تواند برای ترمیم اقدام کنید.

در صورتی که فرش شما دچار هر نوع سوختگی شده می توانید از خدمات قالیشویی اردلان کرج برای رفو و ترمیم فرش دستباف خود استفاده کنید. برای این منظور می توانید با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید.

نکات مهم برای رفو فرش سوخته و سایر موارد

در اینترنت اطلاعات و مقالات زیادی درباره ترمیم سوختگی فرش دستبافت نوشته شده است، این مقالات اگرچه همگی تنها برای سوختگی های سطحی کاربردی هستند اما نکته مهمی که باید بدانید عدم دستکاری و تلاش برای رفع سوختگی های عمقی فرش است. این تلاش ها در صورتی که تخصص کافی در زمینه رفوگری فرش را نداشته باشید می تواند آسیب جدی به بافت فرش وارد کند.

زمانی که فرش دچار سوختگی می شود اگر میزان آن عمیق و زیاد باشد به احتمال زیاد ممکن است حتی حرفه ای ترین رفوکاران نیز نتوانند کاری برای ترمیم آن انجام دهند و ناچار به صرف هزینه مجدد برای خرید فرش شوید. از هیمن رو بهترین راهکاری که می توانید برای این موضوع بکنید، پیشگیری از سوختگی و عواملی است که می تواند منجر به سوختگی فرش شود.

نکات مهم برای رفو فرش سوخته و سایر موارد

البته در برخی موارد می توانید از طریق روش هایی محل سوختگی فرش را پنهان کنید. به طور مثال کمی یخ روی محل سوختگی مالیده و با استفاده از یک برس پرزهای فرش را به سمت محل سوختگی هدایت کنید. این روش در سوختگی های با وسعت کم می تواند موثر باشد و تا حدی جلوه آن را کم کند.
روش های دیگری نیز وجود دارد که شما را برای دستکاری محل سوختگی در خانه ترغیب می کند که پیشنهاد می شود از آن ها استفاده نکنید چرا که ممکن است شرایط بدتر شود.

حتما بخوانید  فرش مدما چیست و چه کاربردی دارد؟

برای اطلاع از اینکه آیا امکان ترمیم و رفوی محل سوختگی فرش وجود دارد یا نه می توانید با
قالیشویی در کرج با نام تجاری اردلان تماس بگیرید، تا کارشناسان این شرکت راهنمایی ها و مشاوره های لازم را در اختیار شما قرار دهند.

___________________________________________________________

حتما بخوانید: روش شستشوی اصولی ریشه فرش در خانه

______________________________________________________________

رفوگری فرش دستباف سوخته | قالیشویی اردلان

ترمیم سوختگی فرش دستباف به صورت سطحی و عمقی بهتر است توسط یک رفوکار حرفه ای انجام شود. در بسیاری از قالیشویی های معتبر رفوکاران حرفه ای حضور دارند که می توانند به بهترین شکل ایرادات و نقایص ایجاد شده برای فرش را ترمیم کنند.

در صورتی که فرش دستباف شما دچار سوختگی عمقی یا سطحی شد بهترین گزینه مراجعه به قالیشویی و سپردن فرش به رفوکاران آن است. در صورتی که به دنبال قالیشویی معتبر در کرج یا شهرهای اطراف آن ساکن هستید می توانید از کمک رفوکاران قالیشویی اردلان کرج استفاده کنید. برند اردلان اقدام به ارائه خدمات قالیشویی در باغستان، مهرشهر، عظیمیه و… نیز می کند.

رفوگری فرش دستباف سوخته

نتیجه گیری

تماس اتوی داغ یا قابلمه با سطح فرش، یا حتی افتادن سیگار و زغال روی فرش می تواندن باعث سوختگی های جزیی یا عمقی در فرش شود. از آنجا که فرش های دستباف بسیار گران قیمت و ارزشمند هستند از همین رو ترمیم سوختگی فرش دستبافت بسیار ضروری است. بی توجهی به آسیب سوختگی فرش می تواند به مرور زمان باعث گسترش خرابی ها شود علاوه بر اینکه جلوه ناخوشایندی نیز برای فرش ایجاد می کند.

در صورتی که بخواهید برای رفع سوختگی های سطحی اقدام کنید راه های خانگی زیادی وجود دارد، اما برای فرش های دستباف کمی شرایط فرق می کند. درباره سوختگی های عمقی نیز توصیه می شود به هیچ عنوان شخصا برای ترمیم آن اقدام نکنید. چرا که ممکن است آسیب وارده گسترش پیدا کند و بافت فرش بیشتر درگیر مشکل شود. از همین رو حتما از کمک رفوکاران حرفه ای در این زمینه استفاده کنید. در بسیاری از موارد اگر رفوکاران نتوانند فرش را ترمیم کنند راهی برای ترمیم نخواهد بود

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *