بهترین روش تمیزکردن مبل هنگام خانه تکانی

بهترین روش تمیزکردن مبل هنگام خانه تکانی

زمستون میره و روسیاهیش به زغال میمونه! همیشه انتهای زمستان برای ایرانی‌ها یادآور روزهای شلوغ خانه‌تکانی و حال‌وهوای زیبای قبل از عید نوروز است.

سال‌هاست که حتی دشمنان سرسخت خانه‌تکانی قبل‌از عید (یعنی بعضی از آقایان) نتوانسته‌اند این رسم را از دل و ذهن زنان ایرانی بیرون کنند! این روزها که همه در خانه حداقل یک دست مبلمان دارند،  شستشوی مبل نیز به اقلام خانه‌تکانی اضافه شده است. اگر آقایان بهانه آوردند، به آن‌ها بگویید که شستشوی منظم مبلمان برای حفظ سلامت و طول عمر آن ضروری است! البته نظافت مبل‌ها یک فرآیند کلی و مرحله‌ای است که می‌توان آن را برای انواع مبل شخصی‌سازی کرد؛ چون روش شستشو به عوامل مختلفی مانند جنس روکش مبل، نوع آلودگی و شدت آن بستگی دارد. در این مقاله ما به آموزش این مراحل و از بین بردن لکه های مبل برای روکش‌های مختلف می‌پردازیم. همچنین، به نکات مهمی که در هنگام شستشو باید رعایت شوند، نیز اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا سال جدید را با بوی تمیزی و منظره درخشیدن مبل‌ها آغاز کنید.

روش های تمیز کردن و شستشوی مبل مخمل
روش های تمیز کردن و شستشوی مبل مخمل

روش های تمیز کردن و شستشوی مبل مخمل

تمیز کردن مبلمان مخملی به عوامل مختلفی از جمله سبک زندگی، میزان استفاده و اینکه آیا در خانه خود حیوان خانگی یا کودک دارید، بستگی دارد. به‌طورکلی، توصیه می‌شود که تمیزکردن معمولی مبلمان مخملی (گردگیری، جاروبرقی و …) را یک بار در هفته انجام دهید. این کار به ازبین‌بردن گردوغبار، کثیفی و موهای روی مبل کمک و از ایجاد لکه‌های دائمی جلوگیری می‌کند؛ اما تمیزکردن عمیق باید اصولی انجام شود. بسته به میزان استفاده و لکه، برنامه‌ریزی کنید که مبلمان مخملی خود را هر 6 تا 12 ماه یک بار تمیز کنید و البته چه بهتر که شستشوی اصولی و کار را به کاردان بسپارید. توجه کنید که هرگونه لکه باید به‌محض وقوع پاک شود.

تجهیزات و وسایل موردنیاز

قبل‌از شروع کار مطمئن شوید که مواد زیر را در دسترس دارید:

 • برس با موی نرم؛
 • جاروبرقی؛
 • سرکه سفید؛
 • آب مقطر؛
 • پارچه میکروفایبر؛
 1. تمیزکردن اولیه

برای تمیزکردن مبلمان مخملی، ابتدا باید با یک برس نرم، سطح آن را برس بکشید تا گردوغبار و کثیفی‌های سطحی از بین بروند. سپس با استفاده از جاروبرقی، سطح مبلمان را به‌آرامی در جهت خواب پارچه، جاروبرقی بکشید تا کثیفی‌های عمیق‌تر نیز از بین بروند.

 1. شستشوی مبل و پاک‌کردن لکه‌ها

برای پاک‌کردن لکه‌‌ها می‌توانید از محلول آب مقطر و سرکه سفید برای ازبین‌بردن آن استفاده کنید. برای این کار، مقدار مساوی آب مقطر و سرکه سفید را در یک کاسه کوچک مخلوط کنید. سپس، یک پارچه میکروفایبر تمیز را در این محلول مرطوب و هر قسمت لکه‌دار را به‌آرامی پاک کنید. تا زمانی که لکه محو شود، این کار را ادامه دهید.

 1. خشک‌کردن سطحی

پس‌از ازبین‌بردن لکه‌ها، سطح مبلمان را با یک پارچه خشک، پاک کنید تا رطوبت باقی‌مانده از بین برود. سپس، محلول تمیزکننده را در یک بطری اسپری بریزید و به‌آرامی تمام سطح مبلمان مخملی را اسپری کنید. از اسپری بیش‌ازحد خودداری کنید.

 1. خشک‌کردن نهایی

اجازه دهید مبل‌ها به‌طور طبیعی در هوا خشک شوند. هنگامی که کاملاً خشک شدند، روی مخمل آن را با یک برس نرم، جاروبرقی بکشید تا دوباره الیاف پف کنند و ظاهری زیبا و مرتب داشته باشند.

حتما بخوانید  چگونگی ترمیم سوختگی فرش دستبافت

روش‌های تمیزکردن و شستشوی مبل پارچه‌ای

روش‌های تمیزکردن و شستشوی مبل پارچه‌ای
روش‌های تمیزکردن و شستشوی مبل پارچه‌ای

همان‌طور که گفتیم هر مبلی باید با روش مخصوص تمیز شود؛ چون حتی پارچه‌های مبل‌ها متفاوت هستند. برای مبل پارچه‌ای این مراحل را دنبال کنید:

 1. تمیزکردن سطحی

از جاروبرقی برای تمیزکردن زباله‌ها و کثیفی‌ها از سطح مبل استفاده کنید. حتماً شکاف‌هایی را که در آن موهای حیوانات خانگی، خرده‌های غذا و کثیفی جمع می‌شود، تمیز کنید. اگر کوسن‌ها به مبل وصل نیستند، آن‌ها را بردارید و هر دو طرف کوسن را جاروبرقی بکشید.

 1. تمیزکردن قسمت‌های غیرپارچه‌ای

پایه‌های مبل و سایر قسمت‌های غیرپارچه‌ای مبل را با محلول آب گرم و صابون مایع ظرفشویی پاک کنید.

 1. خواندن برچسب روی مبل

برچسب روی مبل را پیدا کنید و دستورالعمل‌های سازنده مبل را بخوانید. در ادامه برخی از کدهای موجود بر روی برچسب‌ها را رمزگشایی کرده‌ایم:

 • WS: از یک شوینده ملایم بخارشو استفاده کنید.
 • S: فقط از شوینده خشک استفاده کنید.
 • X: فقط از جاروبرقی بدون آب استفاده کنید.
 • W: می‌توانید از آب برای شستشوی مبل استفاده کنید.
 1. پاک‌کردن لکه‌ها

می‌توانید برای ازبین‌بردن کثیفی و لکه‌های مبل از پاک‌کننده‌های تجاری استفاده کنید یا می‌توانید پاک‌کننده‌های خود را از مواد طبیعی که در آشپزخانه دارید، درست کنید. پاک‌کننده‌های خانگی ارزان‌تر و دوستدار محیط‌زیست هستند.

 1. شستن مبلمان پارچه‌ای

برای شستشوی این مبل‌ها، یک فنجان سرکه، ۲ فنجان آب و یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی یا صابون را با هم مخلوط کنید. در یک بطری اسپری بریزید و به ناحیه کثیف اسپری کنید. سپس با یک پارچه نرم آن را پاک کنید تا لکه از بین برود. برای پاک‌کردن صابون از یک پارچه تمیز مرطوب تمیز استفاده و سپس با حوله خشک کنید.

 1. خشک‌کردن مبل

از یک حوله برای جذب آب اضافی روی سطح مبل استفاده کنید و سپس اجازه دهید مبل در هوا خشک شود. اگر سرد یا هوا مرطوب است، می‌توانید یک فن بگذارید تا سریع خشک شود. ماندن آب به‌مدت طولانی روی مبل می‌تواند باعث کپک‌زدن کوسن‌ها و پارچه شود.

نکات مهم برای شستشوی مبل پارچه‌ای

نکات مهم برای شستشوی مبل پارچه‌ای
نکات مهم برای شستشوی مبل پارچه‌ای
 • استفاده از غلتک پرز: مبلمان پارچه‌ای به‌راحتی پرز، مو و گردوغبار را جذب می‌کند. برای تمیزکردن این موارد، می‌توانید از یک غلتک پرزدار استفاده کنید.
 • استفاده از بخار: برای تمیزکاری مبل پارچه‌ای می‌توان از بخارشو استفاده کرد.

روش‌های تمیز کردن مبل چرم

روش‌های تمیز کردن مبل چرم
روش‌های تمیز کردن مبل چرم

مبل‌های چرمی به‌راحتی تمیز می‌شوند و فقط با رعایت چند نکته ساده، می‌توانید مبل چرمی خود را سال‌ها سالم نگه دارید. البته باید هر هفته آن را گردگیری و ماهیانه تمیز کنید و ازبین‌بردن لکه‌های سخت، باید بلافاصله انجام شود.

قبل‌از شروع تمیزکاری تجهیزات موردنیاز را فراهم کنید:

 • جاروبرقی با سری برس؛
 • ●       2 عدد پارچه میکروفایبر؛
 • ●       1 کاسه یا سطل کوچک مواد؛
 • صابون ملایم؛
 • ●       1 جعبه نشاسته ذرت یا پودر تالک؛
 • ●       1 بطری ایزوپروپیل الکل؛
 • نرم‌کننده چرم.

حالا شروع کنید:

 1. گردوغبار را پاک کنید

محصولات پاک‌کننده ملایم تمام لکه‌ها (به‌جز سخت لکه‌های سخت مانند لاک و …) را از چرم پاک می‌کنند. محصولات پاک‌کننده چرم زیادی در بازار وجود دارد؛ اما یک دستمال مرطوب، صابون ملایم، مقداری آب گرم و یک پارچه میکروفیبر تنها چیزی است که برای پاک‌کردن این مبل‌های جذاب نیاز دارید.

در یک سطل کوچک با آب گرم و چند قطره صابون مایع یک محلول درست کنید. پارچه میکروفیبر را مرطوب کنید و صابون را روی آن بزنید. از بالای مبل و قسمت‌های کوچک شروع و هر تکه از سطح را پاک کنید. پارچه شما باید کاملاً مرطوب باشد؛ اما آب از آن چکه نکند. برای قسمت‌های پراستفاده‌تر مانند دسته‌های مبل، از حرکات دایره‌ای ملایم برای جذب خاک استفاده کنید. در حین کار، پارچه را مرتب بشویید و آب اضافی آن را بگیرید.

 1. خشک‌کردن مبل
حتما بخوانید  آیا مواد نانو به فرش آسیب میزند؟

هنگامی که خاک را پاک کردید، نیازی به آبکشی چرم ندارید. آب زیاد می‌تواند به چرم آسیب برساند و رنگ آن را تغییر دهد. در عوض، از یک پارچه میکروفیبر تمیز و خشک برای صاف‌کردن سطح استفاده کنید.

 1.  مبارزه با لکه‌های سخت!

اگر روی مبل لکه دارید، در این مرحله باید به جنگ با آن‌ها بروید:

 • لکههای چربی: اگر می‌خواهید لکه چربی روی مبل چرمی خود را پاک کنید، ابتدا هرگونه باقی‌مانده جامد را بردارید و محل را با یک دستمال حوله‌ای پاک کنید تا روغن و گریس تاحدامکان از روی ناحیه برداشته شود. سپس، در محل موردنظر یک لایه نشاسته ذرت یا پودر تالک بپاشید. اجازه دهید نشاسته ذرت حداقل ۴ ساعت یا یک شب در جای خود بماند تا روغن چرم جذب شود. در نهایت، نشاسته ذرت را با جاروبرقی پاک و در صورت نیاز تکرار کنید تا لکه از بین برود.
 • جوهر: لکه‌های جوهر تازه را با یک دستمال حوله‌ای پاک کنید و مراقب باشید که جوهر بیشتر پخش نشود. سپس، یک صابون ملایم را روی پارچه میکروفیبر مرطوب بکشید  و ناحیه لکه‌شده را با آن تمیز کنید. می‌توانید از ایزوپروپیل الکل برای ازبین‌بردن جوهر به‌عنوان آخرین راه‌حل استفاده کنید؛ زیرا این ماده می‌تواند باعث تغییر رنگ چرم شود.
 1. بهبود وضعیت چرم خشک‌شده

اگر مبل چرمی شما درخشندگی خود را از دست داده و احساس می‌کنید سفت و خشک شده است، از یک نرم‌کننده خوب برای بازگرداندن لطافت آن استفاده کنید. فراموش نکنید، بهترین کار برای تمیزکاری روکش چرمی مبل، پیروی از دستورالعمل‌های نگهداری محصول است.

نکاتی برای تمیز نگه‌داشتن مبل چرمی

 • به‌محض اینکه مایعی روی مبل ریخته شد، آن را پاک کنید.
 • هر هفته مبل را جاروبرقی بکشید.
 • مبل چرمی خود را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید تا از رنگ‌پریدگی یا ترک‌خوردن چرم جلوگیری شود.
 • اگر عرق کرده‌اید روی مبل چرمی ننشینید؛ زیرا عرق بدن شما جذب چرم و باعث ایجاد لکه و تغییر رنگ می‌شود.

سخن پایانی

ابن روزها با بالارفتن قیمت مبلمان، خرید بک مبل جدید دیگر کار راحتی نیست. با رعایت نکات ذکرشده در این مقاله، می‌توانید مبلمان خود را به بهترین شکل تمیز کنید و آن‌ها را برای سال‌های طولانی سالم نگه دارید. در پایان، چند نکته مهم را یادآوری می‌کنیم:

 • قبل‌از شروع شستشو، حتماً نوع روکش مبل خود را شناسایی کنید.
 • برای شستشوی مبل از مواد شوینده مناسب استفاده کنید.
 • از حرکات خشن و ضربه‌زدن به مبل خودداری کنید.
 • پس‌از شستشو، مبل را به‌خوبی خشک کنید.

البته توصیه ما این است که کار را به کاردان بسپارید؛ چون قالیشویی و مبل‌شویی‌های حرفه‌ای این کار را به بهترین شکل برای شما انجام خواهند داد و پس‌از شستشو گویی یک دست میل جدید خریده‌اید.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *